Wasza Królewska Mość, Panie Marszałku, Wysoka Izbo, Szanowni Obywatele!

Sytuacja, w której znalazła się teraz Scholandia jeszcze nie miała miejsca. Pierwszy raz w trakcie trwania kadencji zaistniała konieczność zarówno zmiany składu Parlamentu, oraz powołania nowego rządu. Zgodnie ze scholandzkim prawem i dzięki głosom w wyborach powszechnych partią, ktora uzyskała większość w Parlamencie jest Nowa Demokracja. W związku z tym to własnie Nowa Demokracja wystawiła swojego kandydata na Premiera Królewskiego Rządu Scholandii. Po raz pierwszy w swoim niemal czterdziestoletnim życiu w Królestwie mam okazję dostąpić zaszczytu otrzymania powołania na to stanowisko. Dołożę wszelkich starań, by w tym trudnym momencie nie zawieść zaufania, jakim obdarzyli Państwo Nową Demokrację w wyborach.

Moment, w którym przychodzi mi przejąć obowiązki Premiera i rozpocząć tworzenie Rządu jest bardzo trudny. Bieżąca kadencja Parlamentu zbliża się już ku końcowi, a zatem nowy gabinet będzie miał bardzo mało czasu na przeprowadzenie zakładanych zmian. To właśnie krótki okres sprawowania rządów determinuje cele, jakie przed sobą stawiamy.

Szanowni Panstwo!

Jednym z największych problemów Scholandii jest przedłużający się kryzys finansów, którego przyczynami są niewielkie obroty w gospodarce oraz zbyt wysokie, w stosunku do możliwości, wynagrodzenia. Planuję działania mające na celu polepszenie sytuacji. Zmianie ulegnie rozporządzenie o wynagrodzeniu osób zajmujących stanowiska państwowe. O około 10 do 15 procent zmniejszone zostaną pensje. Dzięki temu w skali roku scholandzkiego uda się zaoszczędzić nawet do 1000 ar. Planuję pieniądze te przeznaczyć na budowę systemowych siedzib dla instytucji państwowych. Jednocześnie brane pod uwagę jest współfinansowanie tych inwestycji ze środków należących do prowincji. Dzięki takim działaniom spore środki pieniężne trafią bezpośrednio do gospodarki, a dokładniej do branży budowlanej, która obecnie przeżywa kryzys. Mam nadzieję, że uda się poprawić tą sytuację.

Obok gospodarki działem, który wymaga pilnej interwencji jest polityka samorządowa. Będę dążył do tego, by w jak najkrótszym czasie wszystkie prowincje miały swoich prefektów. Bez nich można zapomnieć o tym, mieszkańcy prowincji staną się aktywnymi obywatelami. Pomoc ze strony prefektów jest sprawą kluczową w pierwszych dniach aktywności znakomitej większości nowych mieszkańców. Ważną kwestią jest także to, by prefekci korzystali z pełni zagwarantowanych im w ustawie administracyjnej praw. Czas zmienić podejście do prowincji i rozpocząć działania, które uczynią z nich żywe organizmy, a nie jedynie dodatek do całości Królestwa Scholandii.

Kolejną zmianą, jaką planujemy wprowadzić jest zmiana priorytetów w polityce informacyjnej Rządu. Dotychczas na piedestale stało Centrum Rządowe, witryna bardzo potrzebna, lecz niezbyt chętnie odwiedzana przez Scholandczyków. Chciałbym, by informacje o działaniach Rady Ministrów ukazywały się także na liście dyskusyjnej Scholandii. Mam nadzieję, że w ten sposób uda się zwiększyć świadomość obywateli i dzięki temu zachęcić ich do aktywności politycznej. W obecnej chwili większość nowych mieszkańców Scholandii nie wie czym zajmuje się Rząd, jakie ma obowiązki i jak je realizuje.

Szanowni Panstwo!

Do końca obecnej kadencji Parlamentu będziemy starać się prowadzić politykę zagraniczną w sposób konsekwentny i zdecydowany, tak jak miało to miejsce w poprzednim Rządzie. Będziemy kontynuować aktywność w Organizacji Polskich Mikronacji, gdzie priorytetem stanie się obrona dobrego imienia Królestwa Scholandii. W swych działaniach będziemy przykładać szczególną wagę do współpracy z Jego Królewską Mością Dariuszem Ulrykiem Scholandzkim, który wytyczył właściwy kierunek dla działań Rządu w polityce zagranicznej.

Ostatnią kwestią na którą chciałbym zwrócić uwagę jest kultura. W pierwszym kroku należy sprawdzić które z instytucji kulturalnych mają wyznaczonych opiekunów, a w których należy powołać dyrektorów. Nie można oczekiwac aktywności w instytucji nie posiadającej własnego kierownictwa. Szczególny akcent będę stawiał na aktywność Galerii Narodowej oraz Muzeum Starych Stron Scholandii, instytucji o bardzo dlugiej historii i bogatym dorobku. Kolejnym działaniem będzie przeprowadzenie konkursu kulturalnego, którego celem będzie wzbogacenie zbiorów jednej z instytucji kulturalnych.

Szanowny Panie Marszałku, Wysoka Izbo!

W obliczu trudnej stytuacji w kraju proponuje zmniejszenie liczby ministerstw do czterech. Liczę na to, że wysoka aktywność powołanych ministrów zrekompensuje niewielką ich liczbę. Jestem przekonany, że wszyscy są zdolni do wykonywania swoich obowiązków na wysokim poziomie. Nowe rozporządzenie o podziale kompetencji ministerstw jest już przygotowane i jest do wglądu dla Wysokiej Izby.

Skład Królewskiego Rządu Scholandii:

Premier: Janusz Lis, Markgraf Salvepola;
Minister Finansów i Gospodarki: Jerzy Mordecki, Hrabia Svevii;
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: Maciej Derby, Baronet;
Minister Kultury: Mateusz Walczak, Baron;
Minister Spraw Zagranicznych: Monika Izdebska, Księżna Proftazji, von Dolfaria.

This entry was posted on poniedziałek, marzec 24th, 2008 at 16:46 and is filed under Expose. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a reply

Name (*)
Mail (will not be published) (*)
URI
Comment