Wasza Królewska Mość, Wysoka Izbo, Drodzy Rodacy!

Minione wybory przyniosły rozstrzygnięcie. Wolą Scholandczyków przekazaną w czasie głosowania wygrała je Scholandzka Partia Demokratyczna, która podejmuje się utworzenia Rządu koalicyjnego, w którego skład wejdzie także Partia Ludzi Inteligentnych, zgodnie z przedwyborczymi deklaracjami przedstawicieli obu ugrupowań. Jestem przekonany, że wobec dziejowej odpowiedzialności, jaka spoczęła na rękach członków obu ugrupowań z
powierzonego nam przez wyborców zadania wywiążemy się dobrze.

Została mi powierzona zaszczytna misja stanięcia na czele Rządu Scholandzkiego, sformowania gabinetu i późniejszego pokierowania pracami Ministrów. Wiem z jak trudnym i odpowiedzialnym zadaniem przychodzi mi się zmierzyć. Wierzę, że z poparciem Szanownych Parlamentarzystów oraz społeczeństwa, zbuduje lepszą i przyjaźniejszą wszystkim Scholandię. Wierzę, że kończąc moją misję, będę mógł bez obaw spojrzeć w twarz historii i poddać się jej często surowej, ale zawsze obiektywnej i prawdziwej ocenie.

Jakie wyzwania stoją przed nowym Rządem? Zacznę od zmiany, jaką widać już w przedstawionym w treści tego expose składzie Rządu. Powołuje do istnienia Ministerstwo Informacji i Polityki Społecznej. Ma to być urząd zajmujący się szeroko rozumianą Polityką Społeczną. Urząd ten będzie nie tylko nadzorował i koordynował działania wszystkich istniejących instytucji zajmujących się pomocą nowym w Królestwie Scholandii mieszkańcom, ale przede wszystkim sam tą politykę pomocową kreował. Przyszedł czas, by z jeszcze większym poświęceniem oraz nakładem pracy Rząd włączył się w walkę o pozostanie w naszym Królestwie coraz większej rzeszy osób do niego przybywających.
Nowoczesnemu i demokratycznemu społeczeństwu należy się dostęp do jak najszerszej informacji wiążącej się z pracami najwyższych organów władzy. Taka właśnie informacja, to zadanie, którego wypełnieniem ma zając się nowoutworzone Ministerstwo. Bez odpowiedzi nie pozostaną także zwykłe pytania zadawane przez scholandczyków, te dotyczące życia codziennego.

Powstanie strona Rządu, gdzie każdy znajdzie uzupełniane przez Ministrów, a w szczególności przez MIiPS oraz Premiera wiadomości o bieżących działaniach podejmowanych przez gabinet, ale także najpotrzebniejsze wiążące się z Rządem informacje oraz odnośniki do stron ministerialnych.

Minister Informacji i Polityki Społecznej, więc oprócz zupełnie nowych kompetencji przejmie większość dotychczasowych zarezerwowanych dla Ministerstwa Promocji. To drugie zaś zajmie się w pełni promowaniem Królestwa Scholandii w realu. Dbajmy o to, by Scholandia była jak najlepiej promowana. Róbmy to za pośrednictwem gazet, for internetowych, bannerów, docierajmy do różnych społeczności polskiego Internetu i prezentujmy im nasze scholandzkie dokonania, innej, choć także internetowej społeczności.

Jednym z Rządowych priorytetów będzie organizacja wyborów na szczeblach lokalnych w tych prowincjach, w których prefektów nie ma. Także włączenie się dwóch aktualnych prefektów w prace Rządu spowoduje potrzebę organizacji wyborów w opuszczonych przez nich prowincjach. Nie może być przecież tak, że we wszystkich tych jednostkach terytorialnych nie ma prefektów lub tymczasowo choćby sprawnie pełniących ich obowiązki urzędników. Prefekci są przecież konstytucyjnie reprezentantami Rządu w prowincjach. Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji będzie kolejno organizować w nich wybory. MSWiA będzie także kontynuowało politykę wyznaczania
nadobowiązkowych i premiowanych zadań dla władz lokalnych. Armia jest jedną z najsprawniej działających instytucji państwa, dlatego Minister SWiA będzie prowadził wspólnie z niektórymi członkami Rządu dyskusje z przedstawicielami Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych o przyszłości scholandzkiego wojska, sposobie jego funkcjonowania, a także stanu liczebnego. Rozwiązać należy kwestię sposobu finansowania Sił Zbrojnych. Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest stałe przekazywanie na rzecz Wojska środków ze Skarbu
Państwa tak, by zabezpieczyć mu możliwość rozwoju i pozwolić na spokojne planowanie przyszłych działań. Patologiczną sytuacją jest, by żołnierze pukali do drzwi Ministerstw z prośbą o środki, co pochłania znaczną część czasu, który mogliby poświęcić na rozwój tworzonej przez nich struktury.

W sferze kultury przyłożymy dużą wagę do promocji zdobywania wyższego wykształcenia wśród mieszkańców. Jednym z jej elementów ma być utworzenie specjalnego funduszu, dzięki któremu absolwenci studiów wyższych będą mogli uzyskać jednorazową zapomogę finansową. Będziemy prowadzili aktywną politykę stypendialną, tak by zabezpieczyć studentom możliwość spokojnej, niezaznaczonej piętnem braku środków do życia nauki. Ministerstwo Kultury zorganizuje liczne konkursy nagradzane pieniężnie, wspomoże w ich
organizacji także inne zainteresowane instytucje kulturalne. Do dziś jeszcze w pełni nie wykorzystaliśmy potencjału interaktywnych map miast. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Ministerstwem Kultury wesprą lokalnych włodarzy w rozpisywaniu przetargów na systemową budowę galerii, muzeów i innych obiektów kultury.

W scholandzkim systemie prawnym funkcjonuje wiele aktów prawa zawierających martwe przepisy, te będące niewykonalnymi z różnych powodów, szkodliwe dla naszej społeczności, czy po prostu zapisy niekompetentne, sprawiające wrażenie pisanych na kolanie tylko po to, by wydający je organ mógł sobie dopisać jeszcze jeden akt na “koncie”. Takie przepisy będziemy znosić, niektóre zapisy zmieniać, tak by wreszcie, choć częściowo doprowadzić do
przejrzystości w naszym systemie prawnym i nie tworzyć bubli, które nigdy wykonania się nie doczekają.

Nowy Rząd podejmie się także wytężonej pracy nad uporządkowaniem finansów publicznych państwa. Doprowadzimy do opracowania klarownych zasad i procedur tworzenia budżetu. Dziwną sytuacją jest to, że rezerwa budżetowa pokrywana jest… z rezerwy państwowej. Kontrola wydatków i szczegółowe procedury wydawania pieniędzy państwowych, to realizacja tych celów pozwoli utrzymać dyscyplinę finansową i zachować pełną przejrzystość w finansach Królestwa Scholandii.

Królewski Rząd Scholandii pod moim kierownictwem jest świadom znaczenia sprawnego i przemyślanego prowadzenia polityki zagranicznej państwa. Najważniejsze decyzje w dyplomacji podejmować będziemy za zgodą Króla, który nie tylko konstytucyjnie realizuje politykę zagraniczną wraz z Rządem, ale posiada autorytet i z dystansu ocenia podejmowane w czasie jej prowadzenia przedsięwzięcia. Nie dopuścimy, by nasze państwo i jego obywateli szkalowano, czy poprowadzono pod ich adresem kampanię oszczerstw i zawiści. Na wszystkie takie próby będziemy stanowczo reagować. Popieramy wszystkie
dotychczasowe ustalenia sojuszu Scholandia-Dreamland. Będziemy stale prowadzili z Sojuszniczym Królestwem dialog, który jest najlepszą metodą na zawiązanie się nowych inicjatyw pomiędzy naszymi narodami. Rząd ten przykłada wielką wagę do informowania Scholandczyków o podejmowanych przez najwyższą władzę w państwie działaniach. Nie inaczej będzie w sferze Polityki Zagranicznej Królestwa. Nie dopuścimy, by była ona realizowana ponad głowami obywateli, dlatego za pośrednictwem listy dyskusyjnej będziemy przekazywać informacje o ważnych wydarzeniach na arenie międzynarodowej, a
na stronach Rządu ukaże się lista wszystkich naszych ambasadorów wraz z placówkami, jakimi kierują.

Wasza Królewska Mość, Wysoka Izbo, Scholandczycy!

Przedstawiłem zarys, będący jedynie częścią rządowego programu, ale zarazem częścią najważniejszą. Jestem jednak przekonany, że te zamierzenia spotkają się z przychylnym przyjęciem ze strony Króla, Panów Posłów oraz mieszkańców Królestwa. Przed Rządem stoi wiele wyzwań, ale zrobimy wszystko, by wyjść z nich zwycięsko, całkowicie poświęcając się pracy na rzecz dobra Scholandii.

Szanowni Posłowie!

Na podstawie art. 122 Konstytucji Królestwa Scholandii, wnoszę do Wysokiej Izby o udzielenie wotum zaufania dla Rządu w następującym składzie:

Premier KRS: Andre van Starck

Minister Finansów: Aleksander Lewandowski
Minister Gospodarki i Pracy: Andy Sky
Minister Kultury: Tomasz Wyspiański
Minister Promocji Scholandii: Paweł Pawełczak
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: Krystian Gmurek
Minister Informacji i Polityki Społecznej: Kamil Magnus
Minister Spraw Zagranicznych: Michał Strudziński

Dziękuje za wysłuchanie.

(-) Andre van Starck, Hrabia Internetii
Premier desygnowany KRS

This entry was posted on poniedziałek, marzec 24th, 2008 at 22:44 and is filed under Expose. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a reply

Name (*)
Mail (will not be published) (*)
URI
Comment