Ekscelencje, Drodzy Obywatele i Mieszkancy Krolestwa!
Po raz dziesiaty przychodzi mi otwierac nowy Parlament, i nigdy okres jego kadencji nie wydluzyl sie - nigdy tez nie brakowalo takiej ilosci kandydatow do wladzy ustawodawczej, by obywatele nie mogli wybierac spośród nich w warunkach miedzypartyjnej konkurencji. Fakt ten potwierdza ogolne przekonanie, panujace w v-swiecie, ze demokracja i stabilnosc naszego Panstwa wydają sie byc juz jego niewzruszonym fundamentem. Okazalo sie, ze w wirtualnym swiecie mozna podzielic wladze i nie zdezorganizowac jednoczesnie funkcjonowania calego organizmu panstwowego - a że to się nie uda, sądzono wokół nas, gdy zakladalismy Scholandie i wyznaczalismy jej parlamentarno-gabinetowy charakter ustrojowy. Mozna zatem powiedziec bez przesady, ze otwarcie kazdej kolejnej kadencji wybranego w swobodnych wyborach Parlamentu jest prawdziwym swietem wolnosci Scholandczykow i stabilnosci naszego ustroju. Tak ja te wydarzenia traktuje.
Od Monarchy oczekuja Scholandczycy przy tej okazji jego opinii o aktualnym stanie panstwa i jego pogladu na wybor koniecznych priorytetow rozwojowych na najblizszy czas - na rodzaj jego “rady” wobec nowego Parlamentu i Rządu.
Oto one:
Ostatni okres byl w naszym panstwie z jednej strony niestety okresem stagnacji w dziedzinie systemu gospodarczo-informatycznego. Przyczyny tego sa ogolnie znane i trudne do usuniecia, zas krotkotrwale pojawienie sie w aktywnym zyciu niektorych tworcow systemu, przyjete z entuzjazmem przez Scholandczykow, niestety nie odbilo sie na jakosci dzialania programow. Mamy tylko pewna nadzieje, ze przygotowywany przez Ksiecia Darei nowy, jednolity system, majacy zastapic dotychczasowy nieustannie “łatany” i rozbudowywany, ograniczy liczbe bledow i awarii tego, co juz dziala. Pewna nadzieja jest tez w projekcie rozbudowy miast, zgloszonym przez Premiera ustepujacego Rzadu - niecierpliwie czekamy na poczatek jego realizacji. Błędnie dzialajacy system prestizu obywatelskiego, w tym zupelnie niezgodne z duchem scholandzkim automatyczne (i wielokrotne) nadawanie tytulow szlacheckich wyłącznie za konsumpcje, skłania mnie do zasugerowania nowemu Parlamentowi zawieszenia dzialania Ustawy o prestizu obywatelskim (przy jednoczesnym zastapieniu jej jakims mozliwym do zrealizowania prowizorium), co niniejszym zapowiadam - taki projekt Korona zglosi po ukonstytuowaniu się Parlamentu i Rządu.
Z drugiej strony nadzieją napawa pojawienie sie calego nowego pokolenia Scholandczykow, ktorzy na skutek skutecznej promocji ze strony Rzadu i aktywnych obywateli zapelnili nasze strony, listy dyskusyjne i przystapili do realizacji nowych pomyslow. Za tę działalnosc promującą nie tylko Rzad w osobie odpowiedzialnego ministra, ale tez cala grupa obywateli, przejetych koniecznoscia promocji Panstwa zasluguja na słowa wdziecznosci od nas wszystkich. Chętnie ja na tym miescu wypowiadam.
Nowi obywatele zasługuja zaś na zainteresowanie sie ich problemami, wsparcie, odpowiednie traktowanie ich pytan i prosb o pomoc ze strony kompetentnych urzedow i organow wladzy. Natomiast sami oni sa proszeni o dobre zapoznanie sie z dzialaniem panstwa i mniej stanowcze zglaszanie swoich pomyslow i żądań wobec ludzi i w sprawie funkcjonowania instytucji, poki nie beda mieli pelnego obrazu ich funkcjonowania i wkladu pracy w nie wlozonego. Na tym tle oceniam - niech mi to bedzie wolno - potraktowanie słusznych, choc moze dosadnych słów Jego Krolewskiej Wysokosci Filipa nie tylko przez kilku nowych obywateli, ale rowniez przez niektorych czlonkow Rzadu jako wysoce niesłuszne i wymagajace publicznych sprostowań.
Mimo wielu zapowiedzi nie zostala w istocie otwarta Politechnika, która powoli staje sie widmem scholandzkiej nauki i martwą stroną, oszukujacą marzenia i plany edukacyjne mlodych obywateli. Bardzo pragnalbym, by w niniejszej kadencji rządow Politechnika zaczela dzialac - jesli tak sie nie stanie, zamkne te uczelnie, poniewaz nalezy to do uprawnien Korony. Na tym tle zasluguje na wielka wdziecznosc dzialalnosc kadry KUS, ktory nie tylko przyjal znacznie wieksza ilosc kandydatow na studia, ale takze otwiera dlugo oczekiwany nowy Wydzial Prawa i Administracji, powiekszyl znacznie swoja kadre naukowa i zwiększył ilosc wykladow. Metodyka dzialania wladz KUS wydaje sie skutecznym przykladem dla innych instytucji edukacyjnych: najpierw program, potem wyksztalcona i kompetentna kadra, później komplet zajęc, wykladow, cwiczen - a dopiero potem oficjalne otwarcie i poczatek dzialalnosci.
Przed nowym Parlamentem i Rzadem stoi szereg pilnych zadan: od wdrozenia nowego pelnego systemu we wspolpracy z jego Autorem (na co bardzo wszyscy liczymy), poprzez zaktywizowanie zycia wszystkich prowicji, zapewnienie jak najwiekszej ilosci miejsc pracy, rozwiniecie gospodarki, sprywatyzowanie energetyki, wejscie w zycie nowych dzialow gospodarki (jak np. chocby skromnie wymierzony transport). Takze dalsza, usilna promocja panstwa na zewnatrz jest koniecznym elementem jego rozwoju, i o nia sie dzis dopominam.
Wszystkim, ktorzy zarzadzajac, budujac nowe strony, wzbogacajac zbiory, edukujac, prowadzac dzialalnosc gospodarcza, religijna i kulturalna na codzien tworza nasze panstwo, zycze sily i motywacji na codzien (bo to najtrudniejsze w wirtualnym panstwie) a dla Scholandii mam slowa, którymi od poczatku zyczymy jej dobra w naszym hymnie: “Niechaj z wszystkich naszych trudów sprawiedliwy rośnie kraj! Niechaj wspólnie przekraczamy Ludzkich granic złudny mur - W Nowym Świecie niechaj mamy Uczciwego życia wzór!”
Dziekuje wszystkim za uwage.

Armin Frederik, Król Scholandii, Opiekun wiary
Scholopolis, dnia 5. lutego 2005

This entry was posted on poniedziałek, marzec 24th, 2008 at 15:24 and is filed under Orędzia i mowy tronowe. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.