Wasza Królewska Wysokość, Ekscelencje, Drodzy Współobywatele!

Po raz siódmy otwieramy dziś nasz narodowy Parlament. Nowi posłowie, obdarzeni zostali zaufaniem Narodu i jego mandatem do kształtowania postaci naszego Państwa. Zgodnie z konstytucyjnym prawem Suwerena, a także polityczną tradycją Królestwa dokonujemy w takiej chwili podsumowania ostatniej kadencji Parlamentu i wyłonionego przezeń Rządu, a także ukazać Nasze spojrzenie na stan państwa, jego problemy i kierunki rozwoju.

Mijająca kadencja była jakże różna od poprzednich. Nie udało się Rządowi, i to jest podstawowa bolączka, zmobilizować odpowiedzialnych za systemy informatyczne do stworzenia jakiejkolwiek nowości, którymi przecież żyje i rozwija się internetowe państwo. Nie stworzono więc, wbrew zapowiedziom, żadnej nowej interaktywnej dziedziny wirtualnego życia, a nawet nie udało się poprawić nie działających zmiennych prestiżu obywatelskiego ani szwankujących mechanizmów Giełdy i zamieszkania. Z jednej strony wina za to nie leży bezpośrednio po stronie Rządu, z drugiej jest to dotkliwa nauczka do polityków, by nie obiecywali obywatelom, czego sami nie są w stanie dotrzymać.

Jednak rządy odchodzącej ekipy wykonały wielką pracę państwowotwórczą: Dzięki uchwaleniu z inicjatywy rządowej szeregu ustawa zamknięto liczne szkodliwe luki w scholandzkim prawie. Ustalono nową, promującą aktywność zasadę nadawania praw obywatelskich, przez instytucję wirtualnej matury-egzaminu obywatelskiego stworzono mechanizmy szybkiego wprowadzania nowych mieszkańców w rzeczywistość wirtualnego państwa. Dzięki skutecznej promocji wielu nowych obywateli wzbogaciło nasz kraj swoją inicjatywą. Narodowa kultura przeżywała okres najbardziej dynamicznego rozwoju. W polityce zagranicznej Królestwo odzyskało swoją dawną aktywną i sprawczą rolę i silną pozycję. Szereg instytucji uzyskało nareszcie swoje systemowe siedziby w scholandzkich miastach. Wreszcie zadbano o zabezpieczanie największego dobra narodowego: stron www instytucji, prowincji i organizacji, które dzięki prawnym rozwiązaniom będą regularnie archiwizowane. Ustępujący Rząd Królewski wraz z Parlamentem wykonał olbrzymią pracę, która może być dobrą podstawą do kolejnych kroków w kierunku lepszej organizacji, poprawy wirtualnego życia oraz rozszerzania go na nowe aspekty.

W nadchodzącym okresie naczelnym zadaniem dla nowego Rządu wydaje mi się przede wszystkim aktywizacja środowiska twórców systemu. W pierwszej kolejności muszą być usunięte trwałe wady i ciągłe awarie w funkcjonowaniu zamieszkania, prestiżu i Giełdy. Prestiż pozostaje stale bolączką, ale i nadzieją – jego prawidłowe funkcjonowanie może dać pracę kolejnym kilkunastu osobom. Następnie dopiero należałoby wprowadzić obiecywany i opracowany już teoretycznie wirtualny transport, po którym Oczekujemy kilku nowych miejsc pracy. Cykliczne remonty obiektów, dawno już obiecane i wyczekiwane, powinny dać stały, choć niewielki dodatkowy zarobek sektorowi budowlanemu i pomóc w utrzymaniu kilku miejsc pracy. Technologie naukowe, wykorzystujące wykształcenie coraz większej grupy Scholandczyków powinny być opracowane do końca i wdrożone, to da z kolei szansę systemowego „sprzedawania” swojej wiedzy. Warto zastanowić się także nad systemowym uzbrojeniem Armii, która dzięki wysiłkom JKW Księcia Scholii będzie mogła teraz dawać pracę ok. 10 aktywnym obywatelom. Nie powinno to być niemożliwe, jeśli w podobny sposób ma być organizowany transport, warto przecież połączyć te dwa czynniki podczas budowy odpowiedniego systemu. W dalszym ciągu należy dbać o rozwój instytucji kulturalnych, powołując aktywnych obywateli na kierowników największych muzeów, wskazując im też kierunki pracy nad ich rozwojem, a także powołując osobowe kierownictwo choćby jednego scholandzkiego teatru. Warto stworzyć aukcję dzieł sztuki, sądząc po ostatnich wydarzeniach jest to sposób na zarobek dla ciekawych indywidualności naszego państwa i świetny sposób na promowanie oryginalnej, scholandzkiej kultury.
Należy zdecydowanie egzekwować aktywną pracę prefektów prowincji, by nasze lokalne wspólnoty zaczęły wreszcie żyć swoim autonomicznym życiem. W miastach i prowincjach powinny pojawić się systemowo wszelkie instytucje (filie banków, fabryk, sklepy, restauracje, ale także regionalne gazety, silne i bogate muzea regionalne, działające teatry, atrakcje turystyczne itd.), umożliwiające życie wirtualne z poziomu miasta, nie wymagające korzystania za każdym razem ze strony głównej. Tylko w ten sposób ich mieszkańcy poczują się uczestnikami pełnych wspólnot, mających własny charakter i pewną autonomię.

Zapewne nie starczy jednej kadencji na tak zarysowane zadania. Jednak wiele zależy od organizacji nowego Rządu. Warto zastanowić się nad kompetencjami nowych ministerstw, a szczególnie warto postawić na ich czele osoby aktywne i mające pojecie o dziedzinie pracy, która ich czeka oraz mającymi jasny, konkretny, rozpisany na kolejne kroki program realizacji zadań resortu. Nowy Kierownik rządu powinien nie tylko we własnym imieniu obiecać realizację konkretnych zamierzeń, ale przydzielić bardzo konkretne zadania wewnątrz Rządu swoim ministrom, w ten sposób odpowiedzialność będzie osobista a ministrowie bardziej zmotywowani.
Życzę nowemu Parlamentowi i Rządowi Królewskiemu wszelkiego powodzenia w niełatwym dziele aktywizowania instytucji i obywateli i rozwijania państwa.

This entry was posted on poniedziałek, marzec 24th, 2008 at 15:26 and is filed under Orędzia i mowy tronowe. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a reply

Name (*)
Mail (will not be published) (*)
URI
Comment