Ekcelencje, Panowie i Panie Parlamentarzysci
Dostojni Panowie i Panie z najswietniejszych rodow Scholandzkich
Drodzy Obywatele i mieszkancy Krolestwa!
Po raz dwunasty przychodzi nam otwierac kolejna kadencje Parlamentu - fundamentalnej instytucji naszego konstytucyjnego panstwa. Z tej okazji mam zawsze mozliwosc wypowiedziec sie w sprawach dla kraju najwazniejszych.

Minione cztery scholandzkie lata uplynely pod znakiem walki o uporzadkowanie prawodawstwa, systemu informatycznego, gospodarki i wielu instytucji panstwowych. Z pewnoscia ciezka praca, jaka dokonal odchodzacy Parlament i Rzad bedzie owocowala w nowym okresie, latwiej bedzie przedsiewziac konieczne dla odnowy panstwa i uaktywnioenia spoleczenstwa kroki. Rzad Premiera Drazkiewicza zrobil to wszystko, co mogl, majac do dyspozycji ograniczone srodki i mozliwosci systemowe, utrzymal ponadto podstawowy kurs naszej polityki miedzynarodowej, wykazujac pozadana stanowczosc wobec wrogich nam dzialan. Dzieki porozumieniu Korony, rzadu i zawodowych oficerow na czele z Ksieciem Scholii zapoczatkowana takze szeroko zakrojona zostala reforma armii scholandzkiej, ktora, - jak mamy nadzieje - przyniesie atrakcyjna oferte dla nowych obywateli, chcacych realizowac swoje zycie wirtualne w kontekscie sluzby zawodowej.
Aktywne dzialania Ministra Promocji, ale takze calej grupy innych obywateli przyniosly nam bardzo duzy naplyw nowych mieszkancow, co daje niejakie nadzieje na wzmozenie aktywnosci obywatelskiej.
Nie posunely sie niestety znacznie naprzod sprawy dla panstwa - moim zdaniem - absolutnie najwazniejsze: reformy systemowe, reforma konstytucyjna oraz ozywienie lokalnego zycia w prowincjach. Chlubne wyjatki w tej kwestii, jak Dolia i Faerie, niestety nie moga zaslonic nam tego niepowodzenia. Nie jest to najczesciej wina poszczegolnych odpowiedzialnych, przykladowo w sprawach systemu zabraklo po prostu liczniejszych rak do pracy oraz generalnej koncepcji rozwoju. Nie chcac wytykac wiec bledow ludziom - ktorzy jak widac czesto nie sa tez niczemu winni, chce wyciagnac wnioski z tych niepowodzen i wskazac dzialania moim zdaniem najwazniejsze w nadchodzacej kadencji Parlamentu oraz w jakis sposob zarysowac moje oczekiwania wobec nowego Rzadu Krolewskiego.

Przede wszystkim uwazam, iz warto skoncentrowac sie na kilku, moze nawet tylko paru sprawach fundamentalnych, ktore absolutnie musza ruszyc z miejsca. Nie jest bowiem efektywne podejmowanie coraz to nowych wyzwan, zapominajac o wciaz oczekujacych koniecznych dzialaniach, ktore z tygodnia na tydzien spychane sa na bok.

Rzecza bardzo pozadana jest kontynuacja pracy nad reforma konstytucyjna, ktora jest przeciez znacznie zaawansowana. Uwazam za konieczne przemyslenie dobrych rozwiazan dla scholandzkich prowincji, ktore dadza im szersza autonomie, wyposaza w mozliwosc kreowania lokalnych inicjatyw i wlasnych oryginalnych ofert zycia wirtualnego, z drugiej zas strony udroznia tryb powolywania i odwolywania zdolnych i pracowitych prefektow. Byc moze warto zastanowic sie nad permanentn� komisja konkursow� przy MSWIA, ktora by ich szybko ale na podstawie okreslonej listy wymagan powolywala na okreslone kadencje oraz powolaniem tam, gdzie taka bedzie wola mieszkancow (i tylko tam) samorzadu, w sklad ktorego wchodziliby wszyscyt obecni na listach dyskusyjnych danej prowincji. Uchwalona nowa (lub poprawiona) ustawa o prowincjach rozgraniczylaby (powiekszone przez autonomizacje prowincji) uprawnienia prefekta i samorzadu, pozostawiajac w przypadku braku samorzadu wszystkie uprawnienia w reku prefekta.

Reforma armii, ktora moze dostarczyc wielu nowych rozwiazan a takze wielu miejsc pracy, jest ze wszech miar godna docenienia. Wspierajac ja pragne wezwac WSZYSTKICH aktywnych obywateli Krolestwa, by ukonczyli kursy podoficerow rezerwy, ktore Armia od niedawna proponuje. Powieksza one nasza wiedze o wirtualnych silach zbrojnych, ale przede wszystkim daje mozliwosc powiekszenia grupy osob, ktora w obliczu naglego kryzysu potrzebie moze zostac zmobilizowana dla potrzeb panstwa. Mysle takze, że i sami obywatele po wejsciu w sklad rezerwy wojskowej poczuja sie jakby bardziej odpowiedzialni za swoja wirtualna ojczyzne. Nasz wirtualny patriotyzm takze potrzebuje pewnych gestow - sluzba rezerwowa takim gestem jest. dodatkowo apeluje do odpowiedzialnych za system, by nie tylko wspomogli armie w tworzeniu korpusu zolnierzy wirtualnych (jak to juz zostalo ustalone), ale także opracowali systemowo wytwarzanie i stala eksploatacje uzbrojenia wraz z algorytmami odpowiednich zakladow produkcyjnych. Moze to byc znaczny krok w celu ozywienia naszej gospodarki, gdyz spore potrzeby armii moga napedzic produkcje w wielu dziedzinach.

Wzbogacanie naszego wirtualnego zycia o nowe aspekty jest kolejnym ze strategicznych priorytetow. Oprocz powtornego uruchomienia gieldy, co jest rzecza pilna i na co czekamy wszyscy z niecierpliwoscia oczekujemy od rzadzacych naprawde szybkiego calosciowego opracowania i ustalenia szczegolow rozwijania systemu o obowiazkowy transport dobr oraz eksploatacje budynkow. Jest to wciaz nie zrealizowany plan, ktorego wykonanie niemal natychmiast ozywiloby stagnujaca gospodarke. Jesli dodac do tego postulowane rozwiniecie systemu o produkcje i eksploatacje mebli, mielibysmy kolejny krok do ekonomicznego ozywienia. sadze, ze dotychczasowe niepowodzenia w tej dziedzinie wynikaly glownie z faktu, ze zadania nie byly ani calosciowo opracowane, ani nie byli wskazani ich konkretni wykonawcy. Nowo obsadzone Ministerstwo Gospodarki powinno powolac staly i prezny zespol, zlozony z ministra, przedstawiciela naukowcow KUS- teoretykow ekonomii scholandzkiej oraz odpowiedzialnego za rozbudowe systemu, ktory na wzor planu reformy armii szybko opracowalby i wdrozyl pozadane zmiany i nowe opcje. Jesli zas odpowiedzialnym za system - co zrozumiale - brakuje cZasu, nalezy rozwazyc mozliwosc pozyskania dodatkowych osob oraz ustalic sposob wspolpracy tychze w rozwojaniu systemu.

Wreszcie kultura Scholandzka, ktora wbrew pozorom ma sie calkiem dobrz,e jednakze nie jest ani wlasciwie monitorowana ani jej wytwory odpowiednio zauwazane i zbierane. Uwazam, ze pilne zbieranie dziel poetyckich i literackich Scholandczykow, a nawet ich zamawianie poprzez ogloszenia i konkursy, nagrody i prywatny mecenat, a nastepnie zamieszczanie tych dziel w odpowiednich dzialach (zaniedbanych teraz) Biblliotece Narodowej i Galeriach Sztuki moze znacznie ozywic te tworczosc. Takze regularne organizowanie wernisazy i wystaw nowych nabytkow moze sklanic wielu do pracy tworczej. Ludzie maja mnaturalna potrzebe bycia zauwazonymi i docenionymi, chetnie takze beda tworzyli, kiedy beda mogli sie z tego utrzymac, potencjal zas talentow w naszym kraju oceniam jako calkiem przyzwoity. Trzeba te naturalne talenty i daznosci odpowiedni zorganizowac i dac im ujscie w praktycznej dzialalnosci w panstwie.

Jestem swiadom, ze istnieje jeszcze wiele innych dziedzin, ktorym dobrze zrobiloby znaczne odswiezenie i reforma. Jednak, jak powiedzialem, chce tu dzis zaapelowac o koncentracje naszych pomyslow i wysilkow na najwazniejszym, po czym zawsze mozna wyznaczyc kolejne cele i przystapic do kolejnych istotnych prac.

Wielka liczba nowych mieszkancow jest dla mjie, a sadze ze i dla wielu z Panstwa nie tyle radoscia, co raczej wyzwaniem, by ich szybko “zagospodarowac”, wlaczyc w liczne i owocne dzialania, zaprosic do konkretnych dziel w prowincjach i w panstwie a tym samym na trwale wlaczyc w nasza spolecznosc.

Zycze nowemu Parlamentowi i wylonionemu przezn Rzadowi, ale takze wszystkim, ktorzy chca wlaczyc sie w prace nad odnowa i rozwojem panstwa tego koniecznego entuzjazmu, tej energii, ktora mialo pierwsze pokolenie Scholandczykow, a takze satysfakcji z dokonan, kiedy juz sie stana cialem.
Dziekuje za uwage!

Armin Frederik, Król Scholandii, Opiekun wiary

This entry was posted on poniedziałek, marzec 24th, 2008 at 15:36 and is filed under Orędzia i mowy tronowe. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a reply

Name (*)
Mail (will not be published) (*)
URI
Comment