16
grudnia

Mowa tronowa z dnia 14. grudnia 2008

   Posted by: admin   in Orędzia i mowy tronowe


Wasza Królewska Mość, Drodzy Scholandczycy, Szanowni Goście

Chciałbym raz jeszcze powitać wszystkich zgromadzonych na dzisiejszej uroczystości.

Zgodnie z ostatnio wydanym Dekretem obchodzimy dziś Dzień Korony Królestwa Scholandii. Dawniej dzień ten był obchodzony jako urodziny pierwszego Króla Scholandii, Armina Frederika. W celu oddania hołdu i zasług obu moim znakomitym poprzednikom na scholandzkim tronie, postanowiłem, że tak właśnie zostanie nazwane te święto.

Minął już jeden scholandzki rok odkąd mam przyjemność zasiadać na scholandzkim tronie. Wydawałoby się, że to dość krótki okres, jednak w tym czasie wydarzyło się wiele istotnych dla Scholandii rzeczy.

Wraz z dniem mojej koronacji swą pracę rozpoczął Królewski Rząd Scholandii. W mowie koronacyjnej z dnia 12 listopada, wiele miejsca poświęciłem promocji Królestwa. Rząd w tej kwestii zabrał się szybko do pracy, na efekty zaś nie trzeba było długo czekać. Cieszy przede wszystkim to, że zwykli mieszkańcy Scholandii, w tym również osoby nowe, zaangażowały się w pracę nad promowaniem naszego Królestwa. Widać znaczącą poprawę – przybyło nam wielu nowych mieszkańców, i co najważniejsze – również obywateli. Stoi przed nami teraz nowe wyzwanie – podjęcie starań aby Ci nowi mieszkańcy pozostali z nami na dłużej. Widać działanie Rządu, który w tej materii również stara się pomagać nowym, oferując nowe miejsca pracy. Skuteczna promocja jest tylko pierwszym krokiem w celu pozyskania nowych mieszkańców, drugim krokiem, znacznie trudniejszym, jest zatrzymanie tych osób w Scholandii. Jest to zadanie trudne, jednak wierzę, że większość nowych osób postanowi z nami pozostać na dłużej.

Cieszy również sprawna praca Parlamentu. Posłowie tej kadencji pracują naprawdę bardzo sumiennie i wzorowo wypełniają jak do tej pory swoje obowiązki. Uchylone zostały między innymi Ustawa o certyfikatach i Ustawa o Kulturze. Zapewniam, że w sprawie wymienionych wyżej ustaw, rozmawiałem i konsultowałem się z Królewskim Rządem Scholandii, w osobie Premiera, Jaśnie Oświeconego Księcia Janusza Lisa.

Teraz chciałbym powiedzieć parę słów nt. polityki zagranicznej. Współpracę z Rządem w tej kwestii uważam za naprawdę wzorową i jestem z niej bardzo zadowolony. Jakiś czas temu powołany został nasz nowy Ambasador w Księstwie Sarmacji. Mowa o Baronie Pakulskim, któremu życzę sukcesów w pełnieniu tej ważnej misji dyplomatycznej. Jeśli chodzi o moje wizyty zagraniczne, odbyłem swoją pierwszą podróż zagraniczną do Gmachu Narodów OPM gdzie wygłosiłem przemowę. Wkrótce będzie miała miejsce moja druga oficjalna wizyta zagraniczna, na zaproszenie Jego Książęcej Mości Daniela Łukasza udam się do Księstwa Sarmacji. Oczywiście planuję również zaproszenie Jego Książęcej Mości Daniela Łukasza na rewizytę do Scholopolis, co nastąpi zapewne jakiś czas po mojej wizycie w Grodzisku. W planach jest również wizyta Jego Królewskiej Mości Edwarda I Artura, Króla Dreamlandu w Scholopolis, nastąpi to już jednak w przyszłym roku.

Chciałbym wrócić teraz do spraw wewnętrznych Naszego Królestwa. Scholandia od dłuższego już czasu dysponuje nowym serwerem. W ostatnim czasie głośno mówi się o przeprowadzce scholandzkich stron właśnie na nowy serwer. Zapewne nie nastąpi to wszystko od razu, jednak mam nadzieję, że w ciągu niedługiego czasu co raz więcej stron znajdzie swoje miejsce na nowym serwerze. Dobry przykład dał Prefekt prowincji stołecznej Pan Krystian Gmurek r. van Dovski, który jako pierwszy z prefektów doprowadził do przenosin stron prowincji Darei i Scholii na nowy serwer.

Kolejną ważną sprawą jest domena scholandia.org. Pragnę poinformować wszystkich Scholandczyków iż domena została w zeszłym tygodniu opłacona na kolejny rok. Wkrótce nastąpi również jej przepisanie na moją osobę.

Była mowa o domenie i serwerze, następny w kolejce jest nowy design strony głównej. Naprawdę bardzo ciężko przewidzieć kiedy się w końcu pojawi. Jestem jednak optymistą i życzę sobie jak i wszystkim Scholandczykom tego aby już w nadchodzącym roku można było go podziwiać.

Chciałbym również wspomnieć o dwóch dekretach, które zamierzam wydać w najbliższym czasie. Mowa o dekrecie o ordynacji wyborczej, który to wymaga dostosowania do nowej Konstytucji Naszego Królestwa, oraz o dekrecie o tytułach i odznaczeniach, który z kolei wymaga pewnych zmian, gdyż wiele zapisów w nim zawartych od dawna już nie funkcjonuje.

Tak więc przed nami wszystkimi wiele pracy, zarówno przede mną, jak i przed Rządem i Parlamentem. Liczę, że dzięki temu iż będziemy ze sobą współpracować, za rok o tej porze wszyscy będziemy mogli zgodnie powiedzieć: Wykonaliśmy kawał dobrej roboty.

Dziękuję za uwagę.

This entry was posted on wtorek, grudzień 16th, 2008 at 00:12 and is filed under Orędzia i mowy tronowe. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a reply

Name (*)
Mail (will not be published) (*)
URI
Comment